צור קשר מצא מטפל דף הבית
עמותת EMDR ישראל
EMDR ISRAEL ASSOCIATION
EMDR Europe
מה זה EMDR? אודות עמותת EMDR ישראל EMDR בעולם פעילות הומניטרית לוח אירועים קישורים
 
 

כיצד נראה טיפול ב- EMDR הלכה למעשה?


פגישת EMDR יכולה להיות חלק מטיפול רחב יותר או כעבודת EMDR ממוקדת על נושא ספציפי.

המטפל עובד עם המטופל על הגדרת בעיה, המעובדת על פי פרוטוקול בן 8 שלבים.

המטופל מתבקש להיזכר באירוע מטריד הקשור לבעיה: מה ראה, הרגיש, שמע, חשב, חש וכו'. כמו כן הוא מתבקש לדווח על המחשבות והאמונות המעסיקות אותו עכשיו לגבי האירוע. המטופל מתבקש לשים לב לתמונה ולכל האספקטים השליליים  של החוויה ולתת לאסוציאציות לרוץ, 
בלי לנסות להשפיע עליהן.

בשלב זה, בשונה מגישות אחרות, ההתמקדות בחוויה מלווה בגירוי בילטרלי (ל-2 האונות של המח) הניתן באופנים שונים: המטופל מזיז עיניים מצד לצד תוך שהוא עוקב אחר ידו של המטפל, או תוך מתן גירוי תחושתי ע"י תיפוף על הברכיים, אחיזה במכשיר רטט, גירוי במוזיקה או גירוי שמיעתי אחר ועוד.  

תוך כדי התהליך נעשה עיבוד מחדש של הזכרון, והתמונות והתחושות משתנות- עד לעלייה הדרגתית של הדימוי העצמי החיובי ותחושה ניטרלית יותר לגבי האירוע. בסופו של התהליך, האירוע הטראומטי נחווה כזיכרון רחוק, ומתרחשת ירידה משמעותית ברמת המצוקה שהתלוותה אליו
קודם כן.

 

המטפל ממעט להתערב במהלך עיבוד הזיכרון, ומאפשר ליכולת הריפוי הטבעית לפעול. אלא אם התהליך נתקע, וגם אז הוא יתערב בצורה מזערית רק כדי להחזיר את המטופל לתהליך הטבעי של עיבוד הטראומה.

ההנחה היא שהעיבוד באמצעות תנועות עיניים (או גירוי בילטרלי חלופי)- דומה למה שקורה באופן טבעי במהלך שינה בשלב החלימה, בו מתרחש תהליך של עיבוד מידע תוך כדי תנועות עיניים ( REM ).

 

 

 

 

 

 

 
מה זה EMDR?
EMDR לילדים ונוער
סיפורים מהקליניקה
עיתונות ומדיה
 
 
 
 
אודות EMDR ישראל EMDR בעולם מאמרים קישורים מצא מטפל צור קשר
 
  © EMDR, All rights reserved.         Design: Dinitz Studio   Ccom